Nike çöplerden ayakkabı üretti.

Nike, ürünlerinin karbon etkisini azaltmak için deneysel bir projede Space Hippie spor ayakkabılarını üretmek için fabrika artıklarını kullandı ve "uzay atık ipliğini" geri dönüştürdü.

Koleksiyondaki Space Hippie 01, 02, 03 ve 04 adlı dört farklı tasarımın her biri, markanın "uzay çöpü" adını verdiği ve Nike'ın fabrika katlarından alınan hurda malzemelerden ve diğer geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır.

Marka, hedefin "şimdiye kadar ki en düşük karbon ayak izi puanlarımıza sahip Nike ayakkabılarının yaratılması olduğunu" söyledi.


Nike'ın baş tasarım sorumlusu John Hoke, "Bu, en az malzeme, en az enerji ve en az karbonla en iyi şekilde nasıl kazanılacağını bulmakla ilgilidir," dedi. "Space Hippie'nin çöpün kötü adamına saldırdığını söyleyebilirim. Malzemelere bakış şeklimizi değiştirdi, ürünümüzün estetiğine bakış şeklimizi değiştirdi. Ürünü bir araya getirme yaklaşımımızı değiştirdi."


Nike, geri dönüştürülmüş fabrika atıklarından üretilen Space Hippie ayakkabılarını piyasaya sürdü.


Nike, ayakkabının, üretimden kaynaklanan atık ve kirliliği ortadan kaldırmayı amaçlayan döngüsel ekonomi sürecini kullanma yolunda atılmış ilk adım olduğunu söyledi.


Nike'ın sürdürülebilir inovasyondan sorumlu başkan yardımcısı Seana Hannah, "Ürün için geleceğin döngüsel olacağına inanıyoruz." dedi. "Tüm süreci düşünmeliyiz: nasıl tasarlarız, nasıl yaparız, nasıl kullanırız, nasıl yeniden kullanırız ve her adımda atıkları nasıl keseriz. Bunlar, en iyi uygulamaları bilgilendiren döngüsel bir zihniyetin temelleridir." diye de ekledi.


Kaynak: Deezen

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör