Kolajen Nedir, Kolajen Seviyenize Neler Zarar Verir?


Kolajen vücudunuzun doğal olarak yaptığı bir proteindir. Vücudunuzdaki tüm proteinlerin yaklaşık üçte birini oluşturur. Sağlıklı eklemler için gereklidir. Ayrıca kırışıklıkları hafifletmek için cildi elastik tutar. Bu nedenle, kollajen takviyeleri popülerdir. Cildi daha genç gösterdiklerini iddia ediyorlar, ama bilim yutturmacayı destekliyor mu? Daha fazlasına ihtiyacın var mı?


Kollajen Vücudunuz İçin Ne Yapar?

Kelime Yunanca yapıştırıcı anlamına gelen "kólla" kelimesinden gelir. Kollajenin güçlü lifleri, vücudunuzdaki şeyleri bir arada tutmak için tutkal gibi çalışır: kaslar, kemikler, tendonlar, bağlar, organlar ve cilt.

Kollajen Çeşitleri

Vücudunuzda bu önemli proteinin 16 farklı türü vardır. Ancak çoğu tip I, II veya III'tür. Her birinin farklı bir işi var. Tip I deri, kemik, tendon ve bağ oluşturur. Tip II, kemikler arasında ve kulaklarınızda ve burnunuzdaki esnek doku olan kıkırdak yapmaya yardımcı olur. Tip III kasların ve kan damarlarının oluşturulmasına yardımcı olur.


Yaşlandıkça Kolajen

Yaşlandıkça vücudunuz daha az kolajen yapar. Tam olarak ne kadara sahip olduğunuzu ölçemezsiniz, ancak düştüğünde eklem ağrısı veya sert tendonlar veya bağlar gibi semptomlarınız olabilir. Kasların zayıflayabilir. Kağıt gibi bir cildin de olabilir. Kollajen takviyesi almak bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Sizin için en iyisi hangisi hakkında en doğrusu doktorunuza danışmaktır.


Kollajen Seviyelerinize Neler Zarar Verir?

Zamanın yanı sıra, kollajen seviyenizi düşürecek üç ana şey; güneş ışığı, sigara ve şeker. Ultraviyole ışığa çok fazla maruz kalmak liflerini çözüyor. Bu da güneş hasarına yol açabilir, kırışıklıklar gibi. Sigara dumanındaki kimyasalların çoğu ona zarar verebilir, bu da cildin sarkmasını ve kırışmasını sağlayabilir. Şeker liflerin çapraz bağlanmasına ve karışmasına neden olur. Bu, cildinizi zamanla daha az elastik hale getirir.


Kollajen Neler Yapamaz?

Kollajenin egzama veya atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi ettiğine dair bir kanıt yoktur. Kollajen çekimleri akne izlerinin tedavisine yardımcı olsa da, kollajen takviyelerinin akneyi durdurabileceğine veya tedavi edebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Ve hiçbir çalışma kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiyor.


Kollajen Kremler İşe Yarar mı?

Sentetik kolajenli cilt kremleri, vücudunuzdaki bu proteini artırmanın etkili bir yolu olmayabilir. Cildinize koruyucu bir bariyer eklerler ve su kaybını durdururlar, ancak cildinizdeki miktarını yükseltmezler. Cildinizi güneşten korumak özellikle de cildin daha hassas olabileceği erken yaşlarda oldukça önemlidir.


Kollajen Seviyenizi Artıracak Yiyecekler

Sağlıklı yiyecekler yiyerek vücudunuzun daha fazla kolajen yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunu yapmak için vücudunuz glisin ve prolin adı verilen amino asitleri bir araya getirir. Bu asitleri tavuk, balık, sığır eti, yumurta, süt ürünleri ve fasulye gibi yüksek proteinli gıdalarda bulabilirsiniz. C vitamini, çinko ve bakır gibi diğer besinler de rol oynar. Narenciye, domates ve yapraklı yeşilliklerde C vitamini alabilirsiniz. Çinko ve bakır için kabuklu deniz ürünleri, fındık, kepekli tahıllar ve fasulye size yardım eder.


Kemik Suyu ve Kollajen

Kollajen oluşturmaya yardımcı olan proteinler için bazı iyi kaynaklar kırmızı et, tavuk ve kemik suyu gibi yiyeceklerdir. Kemik suyu yapmak için, hayvan kemiklerini 1-2 gün suda pişirirsiniz. Bu, biraz kolajen proteinini et suyuna çeker. Yine de vücudunuz onu cildinize veya eklemlerinize absorbe etmez. Doku oluşturmaya yardımcı olan amino asitlere ayırır. Marketlerde kemik suyu satın alabilir veya kendi suyunuzu yapabilirsiniz.


Kollajen Takviyelerine İhtiyacınız Var mı?

Dengeli bir diyet uygularsanız, vücudunuz muhtemelen ihtiyaçlarınız için yeterli kolajen yapar. Kollajen takviyeleri ile ilgili çalışmaların çoğu henüz yetersiz. Sağlık üzerindeki etkilerini anlamak için daha büyük çalışmalara ihtiyacımız var. Ancak eğer denemek istiyorsanız, genellikle güvenlidirler ve yan etkileri yoktur. Yaygın olarak içeceklere veya soslara karıştırabileceğiniz bir toz olarak kullanılırlar.


Kollajen Takviyeleri Düzenlenir mi?

FDA kolajen takviyelerini düzenlemez, bu nedenle onları yapan şirketler çalıştıklarını veya güvende olduklarını kanıtlamak zorunda değildir. Bunları satın alırken malzemelerde şu anahtar kelimeleri arayın: kollajen hidrolize, hidrolize kollajen veya kollajen peptitler.Kaynak: webmd.com


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör