Kelebek Etkisi...

Herbirimiz içinde yaşadığımız bu gezegende fiziksel olmasa bile bir şekilde iletişim halindeyiz. Bazen bir bakış, bazen bir söz, bazen bir film, bazen bir şarkı hayatlarımıza minik dokunuşlar getirir.


Bu dokunuşların altında genellikle bizim arzularımız yatar. O anda öfkeli ya da kırgınsak, benzer duyguları besleyen biri tarafından bestelenmiş bir melodi bize ne çok şey ifade eder. Belki de söyleyemediklerimizi o müziğin ritmine uyarak avaz avaz söylemeye başlarız. Bir müddet sonra gerçekten içimizde bir şeylerin yer değiştirdiğini hatta ferahladığımızı hissederiz. Ya da belki hırsımızın daha da arttığını. İçinde bulunduğumuz durumla etkileşimde olduğumuz ortam ve insanlar arasında gözle görülmeyen güçlü bağlar vardır. Bu bağın sebebi belki de kelime içindeki “doku” sebebiyledir. Dokudukça artan kilimleri düşünün mesela. Bir ilmek diğerine derken ortaya ne şaheserler çıkıyor. Bütün melese biribirine uygun ve tamamlayıcı ilmekleri biraraya getirmek. Bu örnekte de olduğu gibi ait olmadığı yerde de insan çoğalamaz. Çünkü eklenemez bir diğerine yani bağlanamaz.

Dokunmak mı, dokunulmak mı?
Dokunmak mı, dokunulmak mı?

Ancak bu bağları sadece kendi tarafımızdan alır ve onlar ben olduğum için buradalar yanılgısına düşersek yandık. Bu durum aşırı suçluluk duygusu altında ezilmiş insanların düşünme biçimidir. Öyle değil. Herkes bize bir şeyler öğretir. Biz de herkesten bir şeyler öğreniriz. Tabii bu öğrenmelerin temelini duruma karşı alacağımız tavır ve davranışlar oluşturur. Sözgelimi, son derece saygısız, sırnaşık veya haddinden fazla abartılı bir şekilde size yaklaşan birine anlayış göstermek bizim kendimize de saygısızlıktır. Kötü davranalım demiyorum ama bariz bir şekilde davranışından hoşlanmadığımızı ve onu onaylamadığımızı belirtelim. Aksi takdirde kişiliğimizi nasıl ortaya koyacağız.


En önemlisi de son derece narin, ince düşünceli bir insana karşı bizim aldığımız görgüsüzce tavrı da bir şekilde tamir etmenin yolunu aramalı. Çünkü onlardan pek fazla yok ne yazık ki. “Sen kimsen üzerine de onu çekersin” derler. Bir yere kadar doğrudur. Fakat bu söylemin içinde onaylanmayan insana karşı alacağın tavır da gizlidir. Çünkü o zaman sen sen olmazsın.


Bu kadar hassas noktalardan birbirimize dokunurken bir de dokunmanın en korkunç hali olan şiddetle karşılaşırız. O şiddet ki bazen en sevdiğimizden gelir. An olur tokat olur yüzümüze çarpar, an olur söz olup yüreğimizi ezer. Bu zamanlar insanın kendini aşağılanmış, ezilmiş zannettiği dönemlerdir. O an o kadar acı çekeriz ki karşımızdaki insanın zavallılığını düşünmek aklımızın ucundan bile geçmez. İşte burada bizim alacağımız tavır “ah! vah!” yerine çabucak toparlanıp, o mahalden olabildiğince çabuk uzaklaşmaktır. Hani duyuyoruz, “kocamdır döver de sever de”. Allah korusun. Zaten kadına kalkan elin insanlıktan çıkmış bir insanın eli olduğu açıktır.

Sevgi affeder fakat affedilecek şeyi affeder.
Sevgi affeder fakat affedilecek şeyi affeder.

Sevgi affeder fakat affedilecek şeyi affeder. Artık kalbinde ona karşı hiçbir şey hissetmezsin fakat bu onu tekrar hayatına alacağın anlamına da gelmez. Kendini üzmekten vazgeçersin hepsi o kadar.

Bir de dokunmanın en güzel hali var ki. Sevgiyle dokunmak. Bir bebeği sevgiyle kucağınıza aldığınızda hissettiğiniz duygu yoğunluğunu düşünün. Benim çocuğum olmadığı için başkalarının çocuklarını severken annelerinin odada olmadığı zamanın seçerdim. O kadar kıskanırlardı ki sevgi içimde patlardı. Sonra hayvanları sevmeye başladım. Öyle iyi geldi ki. Sonra çiçekleri. Can taşıyan herşeyin sevginin bir parçası olduğuna inanmaya başlıyorsunuz.

Collateral Beauty (Gizli Güzellik)

Bunca sözün üstüne gününüzü güzel geçireceğiniz ve hayatta insanın başına herşeyin gelebileceğini fakat acıların üstesinden gelebilmenin yolunun her zaman bulunabileceğini anlatan bir film önerelim.


Collateral Beauty (Gizli Güzellik)


New York'da ünlü bir reklamcı olan Howard yaşadığı acı kaybın ardından çok sevdiği hayattan nefret eder. Çevresinden uzaklaşır ve yaşadığı acının üstesinden gelemeyince hayatı sorgular. Aşk, zaman ve ölüm üzerine düşünmeye başladıkça bunları birer mektup haline dönüştürür ve bu kavramlara mektup yazmaya başlar. Arkadaşları ise daha fazla onu bu şekilde görmek istemedikleri için, ona bir nevi oyun hazırlarlar.

Satın almak ya da kiralamak isterseniz;


Buraya tıklayınız.


#collaterallbeauty #gizligüzellikBazı görseller: freepik.com

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör