Espresso....İtalya'dan Dünyaya Yayılan Lezzet...

Espresso İtalya'dan dünyaya yayılmış olan basınçlı kahve demleme yöntemidir. En basit anlamıyla espresso, genellikle shot olarak servis edilen konsantre ve tam aromalı kahvedir. Bununla birlikte, latte ve kapuçino gibi popüler kahve bazlı içeceklerin yapımında da kullanılır.

Espresso Nasıl Yapılır?
Espresso Nasıl Yapılır?

Mükemmel bir espresso yapmak için nelere ihtiyacımız var bakalım;

– Espresso Makinesi

– Öğütücü

– Portafilter

– Tamper (sıkıştırıcı, tamp etmek de sıkıştırmak demek)

– Filtre su (kötü kaliteli su espressonun tadını etkileyebilir ve hatta makinenize zarar verebilir)

Taze Kaliteli Kahve çeşitleri için tıklayın!

– Zamanlayıcı


Espressoyu demlemeye başlamadan önce 1 fincan filtre su ile makinenizi ısıtın. Espresso makinenize bağlı olarak ısınması 15-30 dakika sürer.

Şimdi hazırlamaya geçelim.

Öğütme

Çekirdek kahvelerinizi öğütün. Öğütme derecesi lezzet kalitesinin önemli bir kısmıdır. Çok ince çekilmiş ise acı ve yanmış hissi veren bir tad alırsınız.Çok kalın çekerseniz bu kez de sulu ve ekşimsi bir tad alacaksınız.

Aradığınız ideal öğütme derecesi toz şeker benzeri (büyüklüğünde) bir şey, ama emin olmak için, öğütücü ve makinenizde denemek gerekir.

Espresso Makinesi
Espresso Makinesi

Doz Espresso yapmak için portafiltere doldurmanız için gereken kahve miktarı anlamına gelir. Bir "double-shot" (espresso yapmada kullanılan en yaygın miktar) için doz 14-18 gr arasında olmalıdır. Bu miktar espresso makinesi ve kişisel tercihinize bağlıdır. Tamp (sıkıştırma)

Kahvenizin eşit miktarda sudan faydalanabilmesi için uygun şekilde sıkıştırılması gerekir. Bunun için de dirseğinizi 90 derece dik tutup sıkıştırıcıyı düz bir yüzey elde edene kadar uygulayın. Kalın taneli kahveler daha az, ince taneli kahveler daha sıkı bir tamp ister.

Demleme

Portafilterinizi makinenizin demleme kafasına yerleştirin ve ısıtma düğmesine basın. Başlığın altına fincanı yerleştirdikten sonra zamanlayıcıyı ayarlayın ve kahvenizin oluşmasını izleyin.

Eğer öğütme, doz ve tamp dereceleri ideal seviyede ise altın kahverengi bir shot elde edeceksiniz. Tüm makineler ve insanlar farklı olduğu için en iyi sonucu alana kadar tecrübe gerektirir. Yine de yukarıdaki yönergeleri izlemek espressonuzdan ideal tadı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Makinelerle olduğu gibi küçük demleme ekipmanları ile de espresso yapabilirsiniz.


Birbirinden lezzetli kahve seçeneklerini incelemek isterseniz, buraya tıklayın!


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör