Düzenli Olarak Yürümenin Faydaları

Günde 30 dakika yürüyerek sağlığınıza nasıl özen gösterebileceğinizi biliyor musunuz? Eğer kiloluysanız, stresliyseniz hatta bir çok kronik hastalığın riskini azaltmak istiyorsanız, düzenli yürüyüşler yapmak sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi ve en kolay şeylerden biridir.

Bir dahaki sefere check-up yaptırdığınızda, doktorunuz size yürümeniz için bir reçete verirse şaşırmayın. Neredeyse yürümeye başladığınızdan beri yaptığınız bu basit aktivite şu anda uzmanların sözleriyle "harika bir ilaca en yakın şey" olarak lanse ediliyor. Tabii ki, yürüyüş de dahil olmak üzere muhtemel herhangi bir fiziksel aktivitenin, genel sağlık için bir nimet olduğunu biliyoruz. Ama özellikle yürümenin bir çok faydası vardır.

İşte sizi şaşırtabilecek beşlinin listesi.

Düzenli yürümenin faydaları
Obeziteyi teşvik eden genleri düzenler.

Obeziteyi teşvik eden genleri düzenler.

Harvard araştırmacıları, 12.000'den fazla insanda 32 adet obeziteyi teşvik eden geni inceleyerek bu genlerin vücut ağırlığına ne kadar katkıda olduğunu belirlediler. Daha sonra, günde yaklaşık bir saat tempolu yürüyen çalışma katılımcıları arasında, bu genlerin etkilerinin yarıya indirilmiş olduğunu keşfettiler.Tatlı isteğinizi dizginlemenize yardımcı olur.

Exeter Üniversitesi'nde yapılan bir çift çalışma, 15 dakikalık bir yürüyüşün çikolataya olan ihtiyacı azaltabileceğini ve hatta stresli durumlarda yediğiniz çikolata miktarını azaltabileceğini ortaya koydu. Ve son araştırmalar yürümenin çeşitli şekerli atıştırmalıkların istek ve alımını azaltabileceğini doğruluyor.


Meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

Araştırmacılar zaten her türlü fiziksel aktivitenin meme kanseri riskini azalttığını belirtiyor.Yapılan bir araştırmada, haftada yedi veya daha fazla saat yürüyen kadınların haftada üç saat veya daha az yürümüş olanlara göre meme kanseri riskinin % 14 daha düşük olduğunu buldu.

Düzenli yürümenin faydaları
Eklem ağrılarını hafifletir.

Eklem ağrılarını hafifletir.

Çeşitli çalışmalar yürümenin artrit ile ilgili ağrıyı azalttığını ispatladı., Haftada sekiz ila dokuz kilometre yürüme bile ilk etapta artrit şekillendirmesini önleyebilir. Yürüyüş eklemleri korur - özellikle diz, kalça ve en duyarlı olan osteoartrit - ve onları destekleyen kasları güçlendirir.


Bağışıklık fonksiyonunu artırır.

Yürüyüş soğuk algınlığı ve grip mevsiminde sizi korumaya yardımcı olabilir. 1.000'den fazla erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, günde en az 20 dakika, haftada en az 5 gün yürüyenlerin, haftada bir veya daha az egzersiz yapanlara göre %43 daha az hastalandığını olduğu ortaya koydu. Ve eğer hastalanırlarsa, daha kısa bir süre içinde iyileştiler ve belirtileri de daha hafifti.


Yürümenin sayısız yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek, hem de günlük rutin içine bir yürüyüş dahil etmenin kolay yollarını öğrenmek için, Harvard Tıp Fakültesi’nin “Sağlık için Yürüyüş” Özel Sağlık Raporu okuyun.


Kadın yürüyüş ayakkabıları için buraya tıklayabilirsiniz.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör